Mezoterapi, bazı vitamin, mineral, aminoasitlerin ve hyaluronik asit gibi maddelerin kokteyl halinde hazırlanarak cilde küçük enjeksiyonlar yoluyla verilmesidir. Mezoterapi, cilt gençleştirmede, leke tedavisinde, akne skarlarında, çatlaklarda ve saç dökülmesinde kullanılabilmektedir. Farklı problemlere yönelik kişiye özel karışımlar hazırlanarak mikro enjeksiyon yoluyla cilde uygulanır.

Cilt gençleştirmede; kollajen sentezini uyarıcı, cildin sıkılaşmasını sağlayan ve parlaklığını ve nemini geri kazandıran antioksidan, aminoasit, hyaluronik asit, vitaminler ve bazı bitkisel ilaçlar cilde uygulanmaktadır.

Saç mezoterapisinde; saç köklerini uyarıp dökülmeye dirençli hale getiren vitamin, mineraller ve bitkisel ekstreler kokteyl haline getirilerek saçlı deriye mikroenjeksiyonlarla uygulanır.

Skar ve çatlak tedavisinde de tekrarlayan seanslarla bölgeye uygulanan ilaçlar, kollajen sentezini ve doku yenilenmesini arttırmakta böylece çatlakların ve akne skarlarının çökük görünümü ve belirginliği azalmaktadır.

Mezoterapi öncesi, saç dışındaki bölgelere lokal anestezik krem uygulanarak işlemin daha konforlu geçmesi sağlanabilir. Mezoterapi çoklu seanslar gerektiren bir uygulama olup fayda sağlamak için en az 4 seans uygulama gerekmektedir. Hastanın problemlerinin ciddiyetine göre seans sayısı artabilmektedir. Mezoterapi, işlemin etkinliğini artırmak için dermaroller veya dermapen gibi mikroiğneleme yöntemleri ile kombine edilebilmektedir.

İşlem sonrası iğne yerlerinde oluşan hafif kızarıklık ve şişlikler, 2-3 saat içerisinde gerilemektedir.