Geçirilen doğumlardan sonra veya alınan fazla kiloların verilmesinden sonra esneyen karın derisinin tam toparlanamaması nedeniyle karın bölgesinde deri ve yağ dokusu sarkmaları oluşabilmektedir. Deri ile beraber karın kasları da esnemekte ve rektus diastazı dediğimiz karın kaslarının birbirinden ayrılması durumu oluşmakta ve bu da karında bombe bir görünüme neden olmaktadır.

Karın germe ameliyatında sezeryan izi yanlara doğru uzatılarak çamaşır içinde kalacak bir kesi yapılmakta, sarkmış fazla deri ve yağ dokusu çıkartılmakta ve ayrık olan karın kasları tekrar sıkılaştırılarak düz bir karın görünümü elde edilmektedir. Tam karın germe ve mini karın germe olmak üzere iki tür karın germe ameliyatı vardır. Deri ve yağ doku sarkması sadece göbek ile genital bölge arasındaki alt karın bölgesinde olan hastalarda göbeğe dokunulmadan sadece göbek altındaki fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Ancak göbek üstü karın bölgesinde de sarkmaları ve doku fazlalıkları olan hastalarda göbek üstü derinin de gerildiği tam karın germe yapılması gerekmektedir. Bu operasyonda göbek deriden ayrılır, fazla dokular çıkarıldıktan sonra göbek uygun olan yere tekrar adapte edilir.

Her iki operasyon da genel anestezi altında gerçekleştirilir. 2-3 saat civarı süren ve hastanede 1 gece yatış gerektiren operasyonlardır. Karın kasları sıkılaştırıldığı için hastaların 1 hafta kadar hafif öne eğik yürümeleri ve yatmaları gerekmektedir. 1 ay kadar özel bir karın korsesi kullanımı gereklidir. Bu ameliyat ile bel, basen, bacak gibi bölgelere liposuction uygulmaları kombine edilebilmektedir. Hastalar 10. gün civarı normal hayatlarına geri dönebilirler.