Tıbbi ismi rinoplasti olan burun estetiği, estetik cerrahinin belki de en komplike ameliyatıdır. Yüzün tam ortasında olan burnun şekli, hem ön bakışta hem yan profilde yüzün ‘güzel’ olarak algılanması açısından çok önemlidir. Ameliyatı planlarken sadece burnu değil, yüzü bütünsel olarak değerlendirmek gerekir. Yüzün uzunluğu, çene ve alın bölgesinin uzunluğu, yan profilde çene ve alnın geride veya ileride olması dikkate alınmalıdır. Ameliyat sonrası hedefimiz güzel bir burun yaratmak değil güzel bir yüz yaratmak olmalıdır. Mesela uzun bir yüzde küçücük bir burun, estetik olarak göz hoş gelmez. Cerrahın iyi bir estetik görüş ve güzellik algısına sahip olması, belki de en çok rinoplasti ameliyatında gereklidir.

Rinoplasti ameliyatında açık ve kapalı teknik olmak üzere belli başlı iki teknik bulunmaktadır. Açık teknikte burun içinden yapılan kesilere ilaveten burun delikleri arasındaki kolumella dediğimiz köprüde de kesi yapılmaktadır. Ancak bu kesinin izi, ameliyattan sonra belli olmamaktadır. Her iki tekniğin de bazı avantaj ve dezavantajları vardır. Cerrahın tercihine ve hastanın problemlerine göre iki teknikten birisi uygulanır.

Burun aynı zamanda nefes alma fonksiyonumuzda önemli rol oynayan bir organ olduğu için ameliyat öncesi nefes alma problemleri de değerlendirilir. Ameliyat öncesi burun içi muayene edilir ve gerekirse paranasal sinüs bilgisayarlı tomografi tetkiki istenebilir. Nefes almada zorluk yaratan problemler, sıklıkla burun ortasındaki septum dediğimiz kıkırdağın eğriliklerine ve konka dediğimiz burun içi etlerin büyüklüğüne bağlıdır. Burun estetiği ameliyatında her iki probleme de müdahale edilir.

Burun estetiği ameliyatında yaptıklarımız:

* Burun kemerini düzeltmek

* Burun kemikleri genişse daraltmak

* Septoplasti yaparak burun içi kıkırdak eğriliklerini düzeltmek

* Eğrilikler varsa burnu orta hatta almak

* Burun ucu genişliğini azaltmak

* Burun ucu sarkıklığını gidermek

* Burun kanatları veya burun delikleri büyükse daraltmak

* Konka dediğimiz burun içi eti büyümesi varsa bunları küçültmektir

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan 2,5-3 saatlik bir ameliyattır. Hasta ameliyat saatine göre aynı gün içerisinde evine gidebilir veya 1 gece hastanede kalır. Ameliyattan sonra 1 hafta burunda özel bir atel olur. 1 hafta sonra atel çıkarılır ve ödemlerin daha çabuk geçmesi için daha küçük bir bandaj daha yapılır. 4-5 gün sonra da bu bandaj çıkarılır. Tampon konusu, hastaların çok tedirgin olduğu bir konudur. Ancak günümüzde kullanılan silikon tamponlar nedeniyle, tampon çekmek artık ağrılı bir durum değildir. Hastanın durumuna göre 2-3 gün sonra silikon tamponlar çıkarılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde bir miktar ödem ve bazen de morluk olmaktadır. Bu ödemler 7-10 gün önce içinde yukarıdan aşağıya doğru inerek büyük oranda kaybolur. Hastalarımız 1 hafta sonra toplum içine çıkabilir, işine dönebilir hale gelir. Ancak burun bölgesindeki ödemin tamamen geçip burnun tam şeklinin oturması 6-8 ayı hatta 1 yılı bulabilmektedir. Kalın derili hastalarda ödemin geçmesi daha uzun sürmektedir. Burun derisinin daha kalın olduğu burun ucu bölgesi de ödemin en geç geçtiği bölgedir. Yine burun ucu bölgesinde ameliyattan sonra bir süre hissizlik olması normaldir. Bu durum zamanla düzelir.

Rinoplasti ameliyatı ile beraber çene ve burun ve alın açılarını dengelemek için çene ve alına yağ enjeksiyonu yapılarak yan profilden alın, burun ve çene arasında uyumlu bir geçiş sağlanabilir. Çene geriliği ileri seviyede olan hastalarda ise aynı seansta çene implantı ile çenenin daha önde görünmesi sağlanabilir.