Yaşlanma ve fazla kiloların verilmesi sonrasında kol iç bölgesinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Kol hareketleriyle sarkan dokuların sallanması, kişileri oldukça rahatsız etmekte ve bu sarkmalardan kurtulmak için plastik cerrahi uzmanlarına başvurmaktadırlar. Özellikle günümüzde obezite cerrahisi dediğimiz mide küçültme ameliyatlarının sıklığının artmasıyla hastalar, hızlı kilo verebilmekte ve kilo verme sonrası oluşan sarkmaların tedavisi için başvuran hastaların sıklığı da doğru orantılı olarak giderek artmaktadır. Ancak sarkmaların cerrahi tedavisinde optimal sonucu alabilmek için hastanın kilo verme sürecinin tamamlanıp en az 3 ay aynı kiloda kaldığı dönem beklenmelidir.

Kol germe ameliyatında kolun iç arka kısmında, koltukaltından dirseğe kadar uzanan kesilerle fazla deri ve yağ dokusu çıkarılarak kol gergin bir görünüme kavuşturulur. Kolun iç arka kısmında düz bir çizgi şeklinde kalan yara izi başta kızarık olup silikon jel uygulamaları ile zamanla normal deri rengine ulaşmakta ve kısmen belirsizleşmektedir. Ancak yara izi iyileşmesinin, kişiden kişiye çok farklılık gösterebildiği akılda tutulmalıdır.

Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat süren bir ameliyattır. Hastalar genellikle aynı gün evlerine gidebilmektedirler.