Kadın genital bölgesindeki dudaklar, latincede ‘labium’ olarak adlandırılmaktadır. İç dudaklara, ‘labia minora’ denirken, dış dudaklara ‘labia majora’ denilmektedir. Normal anatomide iç dudaklar, dış dudaklar tarafından hafifçe örtülmüş konumda olmalıdır. Ancak doğuştan veya geçirilen doğumlar gibi çeşitli sebepler dolayısıyla iç dudakların genişleyerek, dış dudakların dışına ve aşağısına sarkması, estetik olmayan ve kadınların rahatsız olduğu bir görüntüye neden olmaktadır. İç dudakların normalden büyük ve sarkık olması, genital bölgede dolgunluğa sebep olma ve kadınları tayt, mayo gibi dar giysiler giydiklerinde rahatsız etmektedir. Bu durum aynı zamanda cinsel ve psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir.

İç dudakların küçültülüp normal boyutlara getirilmesi ameliyatı, labioplasti olarak adlandırılmaktadır. Lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilen 45 dk süren basit bir ameliyat olup sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

İç dudakların sarkmasına bazen dış dudakların incelmesi de eşlik edebilmektedir. Aynı operasyon sırasında dış dudaklara yapılan yağ enjeksiyonu veya dolgu enjeksiyonu uygulamaları ile dış dudaklara tekrar hacim kazandırılabilmektedir. Böylece genital bölgede daha güzel bir görünüm sağlanmış olur.

Labioplasti, hastanede yatış gerektirmeyen bir ameliyattır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığı için sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat için hastanın adet döneminde olmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında genital bölgenin temizliğine dikkat edilmeli, 2 hafta süre ile deniz, havuz, hamam, sauna, ağır egzersiz gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Hastalar yara iyileşme durumuna göre cinsel hayatlarına 3-4 hafta içerisinde geri dönebilmektedirler.

Bu ameliyat, sonrasında gebe kalmaya ve doğum yapmaya engel değildir. Daha önce doğum yapmış veya yapmamış kadınlar bu ameliyatı yaptırabilirler.