Gençlik aşısı, gençlik serumu, nem aşısı, porselen aşısı, skin booster, ışıltı aşısı gibi farklı isimlerle isimlendirilen son yıllarda popüler olan ürünler, dolgu ile mezoterapinin kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Farklı markalar tarafından farklı kombinasyonlarda hazırlanan gençlik aşısı ürünlerin çoğunda dolgu maddelerinde bulunan hyaluronik asitin bütün cilde kolayca dağılan serbest formu bulunmaktadır. Hyaluronik asit, cildin neme doymasını ve daha parlak gözükmesini sağlar. Hyaluronik asite ilaveten çoğu gençlik aşısında ciltte kollajen üretimini uyaran aminoasitler, cildi besleyen, cilt tonunu iyileştiren vitaminler, minerallar, antioksidanlar bulunmaktadır. Kollajen üretiminin artması cildin sıkılaşmasını ve kırışıklık görünümünün azalmasını sağlamaktadır. Bu kokteyl ürünler, cildi her yönden besleyerek cildin yaşlanmaya karşı direncini arttırmakta, daha sıkı, daha parlak ve neme doymuş bir cilt görünümü sağlamaktadır.
Yüz, boyun, dekolte ve el üstü, gençlik aşılarının uygulanabildiği bölgelerdir. Gençlik aşıları, lokal anestezik krem sürülüp cildin uyuşmasını takiben uygulama bölgesine çok sayıda yüzeyel enjeksiyon yapılarak uygulanmaktadırlar. İşlem sırasında ağrı hissini azaltmak için titreşimli masaj aleti kullanılır. Uygulama yaklaşık 15 dk sürmektedir.
Uygulama 3 hafta aralıklarla en az 2 seans şeklinde yapılmakta olup kişinin yaşına ve cilt problemlerinin durumuna göre seans sayısı artırılabilmektedir.
Uygulama sonrası enjeksiyon noktalarında oluşan küçük kabarıklıklar ve kızarıklık 3-4 saatte geçmektedir.