Jinekomasti, erkeklerde kadın tipi aşırı meme büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Gerçek jinekomasti, meme bezlerinin (gland)aşırı büyümesidir. Fazla kiloya bağlı olarak memedeki yağ dokusu artışına ise psödojinekomasti (yalancı jinekomasti) denilmektedir. Meme büyüklüğünün nedeninin daha çok meme bezi artışına mı yoksa yağ dokusu artışına mı bağlı olduğu muayene ve meme ultrasonografi tetkiki ile anlaşılır.

Jinekomasti, çeşitli hormonal bozukluklara, ilaç kullanımına bağlı olabildiği gibi çoğunlukla saptanabilen bir nedeni (idiopatik jinekomasti) yoktur. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler sonucu çoğu genç erkekte , normal olarak meme dokusu büyümesi olur ancak bunların büyük çoğunluğu gerilerken %10 gibi bir oranda erkekte ise spontan gerileme olmamakta ve jinekomasti sebat etmektedir. Jinekomasti şikayetiyle başvuran hasta, öncelikle meme muayenesi ve meme ultrasonografisi tetkiki ile değerlendirilir. Eğer meme bezlerinde aşırı büyüme mevcutsa altta yatan bir hormonal bozukluk olup olmadığı kan tetkikleri ile araştırılır. Kan tetkiklerinde hormonal bozukluk saptanırsa hasta endokrinoji bölümüne yönlendirilir. Hormon tetkikleri normal olan hastalara ise ameliyat planlanır.

Ameliyatta kapalı ve açık olarak tanımlanan teknikler bulunmaktadır. Yapılacak ameliyat tekniğine memenin büyüklüğüne, kıvamına ve deri sarkması olup olmamasına göre karar verilir. Kapalı teknik dediğimiz liposuction, yağ doku içeriği daha fazla olan memelerde daha uygun olmakla birlikte bir miktar meme bezi de bu teknikle alınabilmektedir. Liposuctionda küçük deliklerden özel kanüllerle girilerek yağ dokusu ve bir miktar meme bezi negatif basınçla aspire edilmektedir. Meme bezi yoğunluğu fazla olan memelerde ise liposuctiona ilaveten meme halkası altından yapılan küçük bir kesi ile girilerek fazla meme dokusu çıkartılabilmektedir. Obezite ameliyatları ya da başka nedenlere bağlı olarak fazla kilo verme sonrası memelerde deri bolluğu ile beraber jinekomasti şikayeti olan erkek hastalarda ise kadınlarda yapılan meme küçültme ameliyatına benzer bir teknikle fazla deri ve meme dokusu çıkarılmakta ve ters T şeklinde yara izi kalmaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılan 1 saatlik bir ameliyattır. Hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu olmaktadır. Hastaların ameliyattan sonra 1 ay süre ile özel bir korse giymeleri gerekmektedir.

Altta yatan bir hormonal problem veya jinekomastiye neden olan bir ilaç kullanımı yoksa ameliyattan sonra meme bezlerinin tekrar büyümesi söz konusu olmaz. Ancak aşırı kilo alımı ile vücudun her bölgesi gibi meme de yağlanacağı için tekrar bir miktar büyüme olabilir.