Genç yüzde; yüzün en belirgin noktası, elmacık kemikleridir. Yüz yukarıdan aşağıya doğru yavaşça incelir. Çene ucundan kulağa doğru uzanan çene hattı belirgindir. İlerleyen yaşla beraber yer çekiminin etkisi ve yüzdeki yağ yastıkçıklarını destekleyen bağların gevşemesiyle yüz hacminin, aşağıya doğru yer değiştirdiği görülür. Bunun sonucunda daha önce yanakta olan yağ dokusu, dudak kenarlarından çeneye uzanan hat üzerinde birikir ve çene hattını ve çene-boyun geçişini silikleştirir. Bu durum yaşlı ve yorgun görünüme neden olur. Bunlara ilaveten sigara içimi, güneş hasarı ya da hızlı kilo verme gibi nedenlerle cilt yaşlanması ve sarkması sonucu kişi, olduğu yaştan daha yaşlı görünebilmektedir.

Yüz germe ameliyatında amaç gergin bir yüz sağlamak değil, yaşlanma etkisiyle sarkmış dokuları tekrar eski konumlarına getirmektir. Günümüzde ameliyatsız tekniklerin gelişmesi ile yüz germe ameliyatlarına ihtiyaç azalmıştır. Lifting etkisi sağlayan ve kaybolan hacmi yerine koyan dolgu enjeksiyonları, sıkılaştırıcı lazer tedavileri, mezoterapi- prp uygulamaları, iple askı teknikleri yüz germe ameliyatına gereksinimi azaltmaktadır. Ancak yüzde cilt ve ciltaltı dokularda ileri derecede sarkma ve ileri derecede cilt gevşekliği olan kişilerin bu problemlerinin, ameliyatsız yöntemlerle çözümü mümkün olamamakta ve yüz germe ameliyatı gerekmektedir.

Yüz germe ameliyatı için tanımlanmış birçok teknik olmakla beraber temelde yapılan, kulak önünden aşağıya doğru başlayıp kulak arkasına doğru dönen bir kesiyle girilerek sarkmış gevşemiş olan ciltaltı zarsı dokular, yukarı bölgelere doğru asılarak gerginleştirilir. Üstte kalan gevşek deri de altta gerginleştirilmiş olan dokular üzerine tekrar yerleştirilir ve fazla deri çıkarılarak kesiler onarılır.

Genellikle genel anestezinin tercih edildiği bir ameliyat olup yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Sigara içen hastaların ameliyattan en az 3 hafta önce sigara içmeyi bırakması gerekmektedir.

Ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta süren şişlik ve morlukların olması normaldir. Baş bölgesinin yukarıda tutulması ödemin azalmasına yardımcı olacaktır. 1 hafta sonrasında kişi normal sosyal hayatına dönebilmektedir.