Liposuction, diyet ve sporla giderilemeyen bölgesel yağ fazlalıklarının çekilmesi işlemidir. Bu operasyonda liposuction yapılacak bölgelerin kenarlarına 2 mmlik cilt delikleri (Bu deliklerin izi, daha sonra belli olmamaktadır) açılır. Bu deliklerden kanamayı ve ağrıyı önleyen özel serumlar verilerek yağ dokularının daha kolay parçalanması sağlanır. Daha sonra bu deliklerden girilen ince, künt uçlu borularla (kanül) negatif basınç etkisiyle parçalanan yağ dokuları çekilir. Son yıllarda liposuction için kullanılan aletlerde bir değişim gerçekleşti. Artık ultrason enerjisi veya lazer enerjisi ile yağ dokuları, parçalanıp, çekilebilmektedir. Bu yeni sistemler cerraha uygulama kolaylığı sağlamaktadırlar.

Liposuction bir zayıflama ameliyatı olarak görülmemelidir. Liposuction, bölgesel yağ fazlalıklarının azaltılıp vücut kontrülerinin düzeltildiği bir ameliyattır. İdeal kilosundan çok uzak olan hastalar için uygun değildir.

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılmakla birlikte çok sınırlı alanlara yapılacak liposuction işleminde lokal anesteziye ilaveten sedasyon uygulamasıyla da operasyon gerçekleştirilebilir. Liposuction yapılacak alanın genişliğine göre ameliyat 1-1,5 saat sürmektedir. Geniş bölgelere yapılan liposuction işleminde 1 gece hastanede yatış gerekli olup sınırlı bölgelere yapılan liposuction uygulamasında hasta aynı gün eve gidebilmektedir. Operasyon sonrası ödem, morarma ve ağrıyı azaltmak için özel bir korse giydirilir ve hastaların ameliyattan sonra 3-4 hafta kadar bu korseyi devamlı kullanmaları istenir. Hastalar yaklaşık 1 hafta sonra işlerine dönebilmektedirler.