Büyük göğüslere sahip olmak sıklıkla sırt ve boyun ağrıları, meme altı pişikleri, duruş bozuklukları gibi kronik sağlık problemlerine neden olmaktadır. Hastalar, bu şikayetlerinin yanı sıra göğüslerin estetik görünümünden de rahatsız olmakta ve istedikleri kıyafetleri giyememe, kilolu olmadıkları halde kiloluymuş gibi görünmeleri nedenleri ile de göğüs küçültme operasyonu talep etmektedirler. Bu hastalarımız, sırtlarında taşıdıkları büyük bir yükten kurtuldukları için operasyondan sonra hayat kaliteleri artmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında çok farklı teknikler kullanılmakla beraber temelde yapılan işlem, meme başı ve meme halkasını, etrafında bir meme dokusuyla beraber daha yukarı konumlandırmak, fazla meme dokusunu çıkarmak ve kalan meme dokusunu meme başı etrafında tekrar şekilllendirmekten ibarettir. Bu operasyonda, geniş olan meme halkası (areola) küçültülerek normal boyuta getirilir. Operasyondan sonra meme halkası etrafında, meme halkasından aşağıya doğru dik olarak uzanan ve meme altı kıvrımı boyunca yatay(uzunluğu meme büyüklüğüne göre değişen) uzanan yara izleri olmaktadır. Bu izlerin belirginliği, hastanın yara iyileşmesine göre değişmektedir. Bazı kişilerde belli belirsiz olurken, bazı kişilerde kahverengi ya da kırmızı renkte iyileşebilmektedir.

Yakın zamanda gebelik düşüncesi olan kişilerde operasyonun emzirme dönemi sonrası tercih edilmesi doğru olacaktır. Süt kanallarının tamamen boşalması ve memenin son şeklini alması için emzirme bittikten sonra operasyona kadar en az 1 sene geçmesi gerekmektedir.

Henüz gebelik düşünmeyen ancak göğüs büyüklüğünden çok rahatsız olan genç hastalarımızda da göğüs küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Ancak sonraki dönemde geçirilen gebelikler ve emzirme dönemleri sonrasından memenin şeklinin tekrar değişebileceği akılda tutulmalıdır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirme konusu, tartışmalı bir konudur. Meme başı ve etrafındaki meme dokusunun korunduğu teknikler, teorik olarak emzirme fonksiyonunu korur. Ancak yine de hastaların yaklaşık yarısının emziremediği saptanmıştır. Bu nedeni ameliyat olmamış normal kadınlarda olduğu gibi psikolojik veya hormonal temelli olabileceği gibi operasyona bağlı da olabilir. Bu nedenle operasyon sonrası emzirme fonksiyonunun olmayabileceği akılda tutulmalıdır.

Operasyon genel anestezi ile yapılmakta olup 3-4 saat sürmekte ve genellikle hastanede 1 gece yatış gerekmektedir. Operasyondan önce hastanın yaşına göre mammografi veya meme ultrasonografi tetkiki gereklidir. Operasyonda çıkan meme dokuları patolojik incelemeye gönderilir. Operasyondan önce kan tetkikleri ve anestezi hazırlığı yapılır, anemi (kansızlık) varsa operasyon ertelenebilir.

Sigara içilmesi yara iyileşmesinin geciktirdiği ve meme başında doku kaybı riski yarattığı için operasyondan en az 3 hafta önce kesilmesi önerilmektedir.

Operasyondan sonra 1 ay kadar sporcu sütyeni tarzında bir sütyen kullanılır. Meme küçültme ameliyatı sanıldığının aksine çok ağrılı bir ameliyat değildir. Hastalar 4-5 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler.