Meme büyütme ameliyatı, günümüzde bütün dünyada en çok yapılan estetik operasyonlar arasında başı çekmektedir. Meme gelişimi yetersiz olan , meme büyüklüğünden memnun olmayan, devamlı destekli sütyen takarak memelerini normal boyutta göstermeye çalışan kadınlar, bu ameliyattan sonra çok mutlu olurlar. Özgüvenleri artar, daha önce istedikleri halde göğüslerinin güzel durmayacağı endişesiyle giyemedikleri kıyafetleri, mayoları rahatça giyebilmeye başlarlar. Meme büyütme, hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik operasyonlar arasındadır.

Meme büyütme operasyonu, günümüzde temel olarak silikon meme implantlarıyla yapılmaktadır. İlk defa 1962 yılında ABD’de kullanılan silikon meme implantları, aradan geçen 50 yıl süresince devamlı geliştirilmiş ve mükemmel hale getirilmiştir. Silikon meme implantı, dış tabakası, silikon elastomerden oluşan; içi ise silikon jel ile dolu olan implantlardır. Bir dönem iç tabakada silikon jel yerine serum fizyolojik (tuzlu su) içeren implantlar da yaygın olarak kullanılmıştır ancak hasta memnuniyetinin daha düşük olması nedeniyle günümüzde çok tercih edilmemektedir.

FDA onaylı olan silikon meme implantlarının, vücutta herhangi bir hastalığa ve kanser oluşumuna neden olmadığı kanıtlanmıştır. Günümüzde kullanılan silikon implantların, patlaması gibi bir durum söz konusu değildir. İmplantların bütünlüğü, kesici-delici alet yaralanmaları ve ateşli silah yaralanmaları dışında hiçbir durumda bozulmamaktadır. Yeni nesil implantlar, ömür boyu garantili olarak üretilmektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuza kullanılacak implantın markasını ve FDA onayını sormayı ihmal etmeyin.

Silikon meme implantları, meme dokusunun arkasında göğüs kasının (pektoral kas) önüne veya arkasına yerleştirilir. Hangi plana yerleştirileceğine cerrah, hastanın mevcut meme dokusuna bakarak karar verir. Her iki durumda da implantın meme dokusu ile bir ilişkisi yoktur. Bu nedenle emzirmeye ve doğuma engel değildir. Meme kanseri taramasına engel değildir.

Günümüzde silikon meme implantlarında çok farklı seçenekler mevcuttur. Temelde yuvarlak veya damla (anatomik) olmak üzere iki farklı şekile ayrılan implantların, düşük profilli, orta profilli ve yüksek profilli olmak üzere farklı projeksiyonda modelleri mevcuttur. Bu modellerin hepsi için küçükten büyüğe doğru değişen farklı hacimde silikon implantlar bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde vücut tipinize, göğüs kafesi genişliğinize, mevcut meme dokusu miktarına ve istediğiniz meme boyutuna göre

sizin için ideal olan meme implantı, cerrahınız tarafından belirlenecektir.

Uygun olan meme implantı belirlendikten sonra önemli olan bir diğer konu da implantın hangi kesiden yerleştirileceğidir. Bu konuda 3 seçenek mevcuttur:

  • * Meme altı kıvrımından yapılan kesi (İnframammarian)
  • * Meme halkası altından yapılan kesi (Periareolar)
  • * Koltukaltından yapılan kesi (Transaksiller)

Günümüzde en çok meme altı kıvrımından yapılan kesi tercih edilmektedir. Kesi, meme kıvrımında kaldığı için izi belli olmamaktadır. Eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyattan sonra dikiş alınmasına gerek yoktur.

Meme büyütme ameliyatı, genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastanede 1 gece yatış gerekebilir veya aynı gün akşamında eve gidebilirsiniz. Kas üstü konulan protez ameliyatında ağrı şikayeti pek fazla olmazken kas altı konulan meme protezi sonrası bir miktar ağrı ve gerginlik hissi olabilmektedir. Ağrı kesici tedavisi ile hastalar bu süreci sıkıntısız atlatabilmektedir. Ameliyattan sonra 1 ay boyunca kullanacağınız sporcu sütyeniniz takılır. Hastalar, 3-4 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedirler.